wędkarz

Na ryby            

Siatki Cast Net

sieć cast net siatka cast net

 

Cast Net - Latający parasol

„Latający parasol”, zwany CAST NET-em to sieć wykorzystywana do połowu ryb. Jest to okrągła sieć obciążona małymi obciążeniami, rozmieszczonymi na jej obwodzie. Używa się jej poprzez wrzucanie do wody w której się ona rozkłada na kształt parasola i szybko opada łowiąc przy tym (zagarniając) będące pod nią ryby. Technika ta zwana jest castneting-iem. Ryby złowione w sieć są holowane w tył podczas ściągania sieci. To proste urządzenie jest używane od tysięcy lat na całym świecie, z różnymi modyfikacjami przetrwało do dziś. W ostatnich latach używanie castnet-ów przeżywa renesans, stało się modne jako sport, gdyż połów nimi jest historyczną umiejętnością poniekąd zapomnianą, a jednocześnie wyśmienitą zabawą nie kaleczącą złowionych ryb, które można oglądnąć, policzyć i wypuścić powrotem do stawu. Łowienie cast net-em jest bardzo rozpowszechnione na świecie, zarówno w wodzach słodkich jak i słonych. Rzucają nimi wszyscy od dzieci do doświadczonych zawodowych rybaków. Kobiety, mężczyźni, dziewczynki i chłopcy, młodzi i starzy, wiek i płeć nie ma znaczenia - łowią wszyscy. Jedni profesjonalnie - inni dla zabawy, jako rozrywka nad wodą i aktywna rekreacja.

W Mitologii Nordyckiej olbrzymka morza Ran używała podobnych sieci do łapania w pułapkę żeglarzy. W starożytnym Rzymie, gladiatorzy używali podobnych sieci w walkach jako broń razem z trójzębem. Między 177 i 180r.n.e. grecki autor Oppian napisał poemat dydaktyczny Halieutica, na temat połowów przy użyciu „zarzucanej” sieci. Opisał różne techniki połowów i wykorzystania takiej sieci do połowów z łodzi. Odniesienia do cast net-ów można znaleźć również w Nowym Testamencie.... Zmartwychwstanie Jesusa ( Jan 21:6 Biblia Tysiąclecia) - „... Jezus mówi do swoich uczniów: - Rzućcie swoją sieć po prawej stronie łodzi, a znajdziecie...” - nie byli w stanie podnieść zaciągu sieci, ponieważ było w niej tak dużo ryb. Rodzaje cast net-ów, Dzisiejsze cast net-y występują w dwóch rodzajach: amerykańskim (Amerykan style) i japońskim (Japan style). Styl japoński używany jest na całym świecie i jest bardziej profesjonalny od amerykańskiego, który rozpowszechnił się jedynie w USA i Kanadzie. Różnica pomiędzy nimi polega na systemie zbierania siatki podczas jej holowania do brzegu. Style różnią się tym, że Amerykanie udoskonalili ten patent ,chyba Po to aby nią łowić z mostów, I podnosić siatkę z rybami pionowo do góry. Amerykański cast net zwija się cały do środka jak worek, a japoński składa się na płasko - ma jakby kieszenie na brzegach siatki, które zgarniają ryby. Do łowienia z brzegu raczej nie ma to znaczenia, obie łowią dobrze, chwytając większość ryb na które spadnie siatka. Cast net amerykański wykonany jest z żyłki, a japoński z "monofirmamentu" (typowej plecionki do sieci). Z japońskiej siatki trzeba ryby wyjmować ręcznie z amerykańską wystarczy otworzyć i potrząsnąć to same wypadną... Różnice te są widoczne na załączonych klipach. Wielkość cast net-ów określana jest przy pomocy ich promienia w stopach i wynosi od 4 do 12 stóp - czyli ich średnice od 2.64m do 7,92m. Waga obciążenia sieci - 1,5 kg na metr promienia.

Instrukcja rzucania Cast net-em

rzucanie siecią cast net rzucanie Cast Netem
 1. Rozplątać sieć. Koniec linki wiodącej sieci założyć na nadgarstek wiodącej ręki (praworęczni na prawy, leworęczni na lewy) - w ten sposób unikniesz utraty sieci.
 2. Znajdź połowę masy sieci (środek ciężkości) i ją chwyć dłonią lewej ręki (praworęczni), aby ją skrócić o połowę. Uchwyć sieć złożoną na pół w miejscu ok. 12 cm od miejsca złożenia.
 3. Odbierz 1/2 sieci z lewej ręki, zarzucając ją sobie na ramię. Sprawdzaj przy tym aby ciężarki układały się kolejno i się nie splątały.
 4. Chwyć prawą ręką brzeg sieci i trzymaj go w wyciągniętej ręce w kierunku wyrzutu. Można też przytrzymać brzeg sieci zębami.
 5. Odbierz połowę masy sieci z lewej ręki do prawej, odrzucając ciężarki na zewnątrz prawej dłoni.
 6. Chwyć brzeg w połowie ciężaru sieci prawą dłonią za jej brzeg.
 7. Biorąc zamach ruchem okrężnym tułowie nadaj sieci rotację, trzymając sieć na wyprostowanych ramionach (nie zginaj rąk w łokciach), rzuć sieć we właściwym kierunku.
 8. Poczekaj aż sieć opadnie (nie musi opadać na dno wody) i ja zbieraj ściągając linkę wiodącą do siebie.
 9. Wyjmij z sieci złowione ryby i zrób z nimi co chcesz.
 10. rzucanie siecią cast net
 11. Pamiętaj aby po każdym rzucie opłukać sieć, a także usunąć z niej resztki ryb, śluz i wszelkie inne zanieczyszczenia. Po zakończeniu łowienia umyj sieć bieżącą wodą i ją wysusz przed schowaniem do pojemnika. Unikaj przetrzymywania sieci na słońcu które powoduje skrócenie okresu jej używalności. Unikaj rzucania siecią w miejscach gdzie leżą zatopione drzewa czy gałęzie aby jej na nich nie porwać lub stracić.

Łowić cast net-em można w Polsce we wszystkich wodach prywatnych po uzyskaniu zgody właściciela.
 
Nie należy jej używać w rzekach, jeziorach i wodach PZW - jedynie w prywatnych stawach i oczkach wodnych. Łowiąc nią w wodach otwartych można zostać posądzonym o naruszenie ustawy rybackiej lub innych przepisów czy regulaminów.

Siatki Cast Net nie kaleczą łowionych ryb, dzięki czemu można je bezpiecznie odłowić i przenieść do innego stawu lub wpuścić z powrotem do stawu.

Do złowienia kilkudziesięciu karasi przed wyprawą na szczupaki wystarczy tylko chwila i można jechać.

Siatka ta jest wyśmienitym rozwiązaniem dla posiadaczy przydomowych stawów z rybami, którzy potrzebują szybko złowić rybkę na patelnię, gdyż akurat przyjechali goście, a ryba nie bierze. Również wtedy, gdy chcą sprawdzić jakie ryby w stawie żyją, jak rosną i jak dużo ich jest, po czym nieuszkodzone ryby trafiają do wody.


CAST NET 8 stóp styl amerykański: Promień siatki - 2,44 m, Średnica - 4,88 m, Waga sieci - 4 kg, Wielkość połowy oczka - 10 mm, Materiał: żyłka - 0.3 mm

Cena 257 zł

Kod towaru: 6600


CAST NET 12 stóp styl amerykański: Promień siatki - 3,66 m Średnica - 7,32 m Waga sieci - 6 kg Wielkość połowy oczka - 12,5 mm , Materiał: żyłka - 0.4 mm

Cena 422 zł

Kod towaru: 6602


CAST NET 10 stóp styl japoński: Promień siatki - 3,05 m Średnica - 6,1 m Waga sieci - 5 kg Wielkość połowy oczka - 12,5 mm, Materiał: plecionka 210D/6

Cena 350 zł

Kod towaru: 6604


Wysyłka siatki CAST NET: kurier - 20 zł

siatka cast net siatka cast net siatka cast net siatka cast net siatka cast net siatka cast net
Firma Profit © Wszystkie prawa zastrzeżone. Autor strony:4kwiaty.pl